Што може да очекувам кога во посета на Првата баптистичка црква?

Добредојдовте-918x350_min На прв баптистичката црква во Forrest City, Арканзас ние сме секогаш среќни да имаат посетителите во било кој од нашите услуги. Ние ќе сториме се во наша моќ да се направи вашата посета со нас како пријатен за вас и вашето семејство што е можно. Членови на Првата баптистичка црква ќе сакаат да се запознаам со вас со насмевка на нивното лице и срдечен пречек, ракување или прегратка.

За време на добредојде на времето ќе се даде на посетителите картичка и пенкало од еден од нашите воведува. Пенкало е нашиот бесплатен дар за вас и нашиот начин на велејќи: "Ви благодариме за посетата Прво баптистичката црква." Секој пат кога ќе го користите пенкало или види тоа, ние се надеваме дека ќе се молат за првата баптистичка црква. Ние би сакале да имаат евиденција на вашата посета со нас и ние се надеваме дека ќе ги преземе еден миг да се пополни посетители картичката, потоа капка во понудата плоча кога тоа минува.

За време на нашата Богослужба ќе уживаат во музиката која се движи од химни на современите обожување музика. Исто така може да има специјални музички презентирани од страна на нашите светилиште хор, жени или ансамбл мажи, на луѓето во црквата и многу повеќе. Според зборовите на секој соборна песна, проектиран на голем екран, така што ќе може да се чувствуваат слободни да се подигне вашите раце, трипер, велат Алелуја, амин, па дури и го фалат Господа. Тоа е нашата желба да се направи вас, како е можно поудобно како се поклонуваме ние заедно.

Нашите висок свештеник, д-р Џин Кроули ќе се отвори Божјиот Збор и споделување порака дека Бог го постави неговото срце. Ќе најдете дека д-р Кроули претставува лесно да се разбере и значајни порака, која може да се примени во секојдневниот живот.

Нормално Богослужба е околу еден час. Сепак ние се стремиме да го следат Божјото водство и таму би можело да биде време дека услугата е подолг од еден час, поради Бог зборува за луѓето и оние луѓе кои доаѓаат напред. Ако нашите Богослужба оди подолго од еден час, ве молиме останеш во нашите светилиште во духот на молитвата, така што нема да има мешање со Божјиот движат меѓу нас.

По пат покана нашите богослужби разрешува со песна. Д-р Кроули и неговата сопруга Алисон ќе се чека на влезната врата на светилиштето, така што тие може да ви се исполнат и Ви благодариме за посетата Прво баптистичката црква во Форест Сити, Арканзас.